بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تعامل مجلس و دولت انجام می شود
بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تعامل مجلس و دولت انجام می شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به معیشت مردم و محرومان اولویت مهم دولت و مجلس است و ما نباید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

به گزارش تابنوس به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در اولین جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱، با اشاره به تعامل و همکاری دولت و مجلس برای بررسی لایحه بودجه در زمان مقرر قانونی گفت: با تلاش نمایندگان امسال بودجه به شکل دو شوری بررسی می‌شود.

وی افزود: بدون شک اصالت کار در مجلس با نمایندگان است و این نکته را من همواره مورد تأکید قرار داده‌ام که نمایندگان محترم محور کار مجلس هستند و به دوستان کمیسیون تلفیق و اعضای هیئت‌رئیسه آن نیز عرض می‌کنم که به این موضوع عنایت ویژه داشته باشند که اصالت با نمایندگان است و دیدگاه‌های مجلس و یکایک نمایندگان و نظر آن‌ها را تلفیق باید در بررسی بودجه مدنظر گرفته و تصمیم نهایی نیز با صحن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بدون شک اصالت کار در مجلس با نمایندگان است گفت: البته در تعامل مجلس، دولت و نمایندگان روال بررسی بودجه در کمیسیون و صحن باید حفظ شود و در بودجه نباید به دنبال این باشیم که قدرت مانور از دولت گرفته شود. ما به عنوان مجلس باید فرصت تحرک و تلاش را برای دولت فراهم کنیم اما آنچه که مهم است این است که مجلس رویکردها و جهت‌گیری‌ها و مسیر را باید به طور شفاف مشخص کند.

قالیباف افزود: به تعبیر رهبری ریل‌گذاری با مجلس است و مهم این است که مقصد را مجلس روشن کند و مسیر را تعیین نماید، اما در اجرا باید اختیاراتی برای دستگاه‌های اجرایی پیش‌بینی کرد تا این مسیر را طی کند.

وی در خصوص تأکیدات رهبری بر لزوم اصلاح ساختار بودجه، گفت: از سال اول دولت دوازدهم حضرت آقا بر اصلاح ساختار بودجه تأکید داشتند و تا امروز که ما در سال اول دولت سیزدهم هستیم، این مسیر به درستی طی نشده است و مجلس باید این نکته را به عنوان یک اصل در نظر بگیرد که در مسیر اصلاح ساختار بودجه حرکت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با استقبال از رویکرد برنامه‌محوری در بودجه ۱۴۰۱، تصریح کرد: نباید شفافیت بودجه درمقابل برنامه‌محوری قرار بگیرد و این به آن معنی است که جداول بودجه باید شفاف باشند.

قالیباف با اشاره به اینکه مجلس به دنبال رشد اقتصادی در سال آینده است، تأکید کرد: توجه به معیشت مردم و محرومان نیز اولویت مهم دولت و مجلس است و ما نباید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گیرد. ما حتما در حوزه معیشت مردم باید برنامه‌ریزی کنیم البته با پول‌پاشی و تصمیمات پوپولیستی به شدت مخالفیم، اما توجه به معیشت مردم باید شفاف و روشن باشد.

وی با اشاره به مسئله ارز ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: باید مشخص شود چه میزان پیش‌بینی برای بحث معیشت مردم شده است تا ما نگران مایحتاج مردم و تأمین آن نباشیم و این از نکاتی است که مجلس باید به آن توجه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از صحبت‌های خود در جمع اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ کل کشور، گفت: مجلس و دولت به دنبال عدالت و عدالت‌محوری هستند، همچنین اولویت ما معیشت افراد مستضعف و جوامعی است که کمتر حقوق دریافت می‌کنند، لذا باید بندهای بودجه به نحوی تدوین شود که این افراد فشار کمتری تحمل کرده و نفع بیشتری از بودجه ببینند.