فقدان «حاج قاسم» در روزهای سخت مردم
فقدان «حاج قاسم» در روزهای سخت مردم
این روزها که مصادف با ایام شهادت سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی است همه از ابعاد شخصیتی او و فضایل و سجایای اخلاقی آن شهید والا مقام صحبت می‌کنند. اما شاید نکته‌ای که به امروز جامعه نیز بی‌ربط نباشد بحث عملگرایی و مرد میدان عمل بودن سردار سلیمانی است که یکی از نیازهای واجب امروز جامعه است.

به گزارش تابنوس، آنهایی که امروز از حاج قاسم می‌گویند باید بدانند که سردار سلیمانی مرد میدان عمل بود؛ نه شعار و امروز پیروی از راه سلیمانی یعنی مرد میدان عمل بودن برای حل مشکلات معیشتی مردم. پس در کنار گرامیداشت یاد این شهید سر افراز باید نهضت عمل در جهت حل مشکلات مردم نیز کلید بخورد تا نام و یاد آن شهید همواره در جامعه ساری و جاری باشد.

سردار دل‌ها

شاید کمتر چهره‌ای پیدا شود که پس از پیوستنش به دیار باقی نیز تاثیر خود را بر جامعه بگذارد و همچنان جامعه از ابعاد شخصیتی و منش او متاثر شود. شهید سرافراز سردار حاج قاسم سلیمانی از جمله این افراد بود که شخصیتی چند وجهی و مورد پسند همگان داشت. چه آنهایی که همرزم این شهید در محل خدمت بودند و در جنگ‌های منطقه‌ای وی را همراهی می‌کردند، چه سیاسیون، چه مقاماتی که در جایگاه‌های مختلف با وی ارتباط داشتند و چه مردم عادی جملگی شهید سلیمانی را فردی مردمی، ساده زیست و متواضع می‌شناختند که تنها هدفش اعتلای نظام و پیشرفت کشور بود.

همین رویکرد و عملکرد سردار سلیمانی بود که در ایران و سایر کشورهایی همچون عراق و سوریه نیز تاثیرات خاص خود را گذاشته بود و حتی در منطقه نیز از چهره‌های مهم و صاحب نفوذ به حساب می‌آمد. لذا بسیاری وی را چهره‌ای فراملی و بین‌المللی می‌شناختند. فردی که جدای از ابعاد درون شخصیتی خود و صفاتی چون صدق، امانتداری، مردمداری و فداکاری، به لحاظ سیاسی نیز همواره در جهت اتحاد و وحدت ملی بود و هیچ‌گاه خود را در قالب دسته و جناحی تعریف نمی‌کرد و از لحاظ نظامی نیز ژنرالی بسیار باهوش و کاربلد به حساب می‌آمد. چنانکه حتی استراتژیست‌‌های آمریکایی در معادلات خود در خاورمیانه همواره او را به عنوان چهره‌های مهم و راهبردی در نظر می‌گرفتند.

اما ظلم به مظلومین و به ویژه مسلمانان از خط قرمزهای حاج قاسم بود و به همین جهت نیز در مبارزه با داعش همواره در خط مقدم جبهه مقاومت در کنار یار همراهش ابومهدی المهندس حضور داشت و با فرماندهی دقیق و بی‌نقص خود عراق و سوریه را از وجود – جلادان داعشی پاک کرد. سردار سلیمانی هر اندازه در جنگ با دشمنان نظام محکم، راسخ و از موضع اقتدار برخورد می‌کرد اما در داخل همواره اطاعت پذیری را یکی از اصول مهم خود قرار داده بود و همواره پیرو دستورات مقام معظم رهبری عمل می‌کرد. سردار سلیمانی چهره‌ای بود که سعی در همگرایی و هم‌افزایی همه جریانات و چهره‌های سیاسی داشت و تلاش می‌کرد با نوع رفتار مناسب با همه اقشار جامعه همه را جذب کند تا نگاه‌ها و اعتماد عمومی به حاکمیت و روندها را افزایش دهد.

از همین‌رو بود که وقتی خبر شهادتش در صبح 13 دی 98 از رسانه‌ها مخابره شد همه ایران در شوک و بهت فرو رفتند. اما پس از آن تشییع میلیونی پیکر پاک این شهید سرافراز از عراق تا اهواز، از اهواز تا مشهد، تهران، قم و در نهایت کرمان نشان داد که حاج قاسم سلیمانی چه میزان در دل مردم این مرز و بوم و حتی مردم منطقه جای گرفته بود که در تشییع پیکرش از همه اقشار، گرایش‌ها و تفکرها آمده بودند و به همین دلیل بی‌جهت نیست که شهید قاسم سلیمانی را سردار دلها می‌دانند. چون او هم که خود را سربازی در رکاب ولایت می‌دانست همچون خمینی کبیر بر دلها تاثیر می‌گذاشت.

این در حالی است که امروز با گذشت 2 سال از ملکوتی شدن حاج قاسم به واقع فقدان او در مسائل مختلف کشور و جامعه حس می‌شود اما هنوز اندیشه و مکتب سلیمانی باقی است و رهروان خود را دارد که نخواهند گذاشت نام سردار سلیمانی از یادها برود.

مرد میدان عمل

شاید اگر از هر یک از آنهایی که حاج قاسم را می‌شناختند و از نزدیک با وی ارتباط داشتند از خصایص این شهید والا مقام پرسیده شود همه به یک خصیصه مشترک اشاره کنند و آن هم عملگرایی حاج قاسم است که او را مرد میدان عمل کرده بود. لذا نه فقط در عرصه نظامی و جنگ بلکه در حوزه‌‌‌های داخلی نیز مرد عمل بود. چنانکه بسیاری از همکاران و چهره‌های که نسبت به سردار سلیمانی شناختی داشتند معتقدند که او نسبت به معیشت مردم و رسیدگی به وضعیت محرومان حساسیتی ویژه داشت و تا زمانی که مسئولیت سپاه استان کرمان را برعهده داشت، از توسعه این استان حمایت کرد. حمایت و سرکشی به خانواده‌های شهدای مدافع حرم و دغدغه معیشت مردم باعث شده بود تا همگان حاج قاسم را از چهره‌های دلسوز و دغدغه‌مند برای مردم بدانند.

این در حالی است که امروز هم جامعه به واسطه تحریم‌های ظالمانه آمریکا و همچنین برخی عملکردهای نه چندان موفق و انتقادآمیز در شرایط سخت و بغرنج معیشتی قرار دارد و افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه مایحتاج عمومی مردم باعث شده تا مردم در شرایط سخت و بغرنجی قرار بگیرند و هر روز منتظر بهبود وضعیت زندگی خود باشند. به نظر می‌رسد اگر سردار سلیمانی امروز در قید حیات بود و این وضعیت را می‌دید نسبت به آن اعتراض کرده و خود برای بهبود این شرایط تا حد امکان تلاش می‌کرد.

لذا امروز گرامیداشتن شهید سلیمانی در کنار مراسم یاد بود برای آن شهید باید منش رفتاری و شخصیتی او نیز در حوزه‌های مختلف مثل رسیدگی به وضع مردم و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی تبلور یابد و آنهایی که امروز از حاج قاسم و دلاوری‌ها، وفاداری و فداکاری‌هایش می‌گویند؛ در حرکتی نه در شعار بلکه عملگرایانه مثل حاج قاسم به میدان آمده و درصدد حل مشکلات معیشتی مردم بر آیند.

  • منبع خبر : ارمان ملی